2021 Comp Team Results

Imagine

Friday, February 19

Junior Solos

  • The Unknown: 5 stars, 1st place, "Terrific Traveler" judge's award

  • Everybody Knows: 4 3/4 stars, 2nd place

Teen Solos

  • Give You Everything: 5 stars, 1st place

  • Way Down We Go: 5 stars, 2nd place

  • Flood: 4 3/4 stars, 3rd place

Senior Solos

  • Achilles Come Down: 5 stars, 1st place

  • Under the Earth: 5 stars, 2nd place

  • Hallucinogenics: 5 stars, 3rd place

  • Reflection: 4 3/4 stars, 4th place

  • Fighter: 4 3/4 stars, 5th place, "Expressive Eyes" judge's award

Teen Duets / Trios

  • Game of Survival: 5 stars, 1st place

  • Phoenix: 4 3/4 stars, 2nd place

  • White Flag: 4 3/4 stars, 3rd place, "Super In Sync" judge's award

  • Truth Untold: 4 3/4 stars, 4th place

Senior Duets / Trios

  • 10:56: 5 stars, 1st place

  • You're the One That I Want: 5 stars, 2nd place

Junior Small Groups

  • Cuban Pete: 4 3/4 stars, 2nd place, Entertainment Award, "Vibrant & Vivacious" judge's award, Golden Ticket invite to World Dance Championship

Teen Small Groups

  • Into the Water: 5 stars, 1st place, SDA Regional Champs, highest scoring routine in level, Golden Ticket invite to World Dance Championship

  • All That Remains: 5 stars, 2nd place

Senior Small Group

  • & Burn: 5 stars, 1st place, SDA Regional Champs, highest scoring routine in level, Golden Ticket invite to World Dance Championship

Legacy

March 6, 2021

Junior Solos

  • Everybody Knows: Platinum, 1st place

  • The Unknown: Elite Gold, 2nd place

Teen Solos

  • Way Down We Go: Platinum, 3rd place, "Motivated Movement" judge's award

  • Achilles Come Down: Platinum, 5th place, "Emotional Execution" judge's award

  • Give You Everything: Platinum, "Legs For Days" judge's award

  • Flood: Elite Gold

  • Under the Earth: Elite Gold

Senior Solos

  • Hallucinogenics: Platinum, 4th place

  • Fighter: Elite Gold, "Sass For Days" judge's award

  • Reflection: Elite Gold, "Commitment" judge's award

Teen Duets / Trios

  • Game of Survival: Platinum, 2nd place

  • White Flag: Platinum, 4th place, "Intensity" judge's award

  • 10:56: Elite Gold

  • Phoenix: Elite Gold

  • Truth Untold: Elite Gold

Senior Duets / Trios

  • You're the One That I Want: Platinum, 2nd place, "Powerful Presence" judge's award

Junior Small Groups

  • Cuban Pete: Elite Gold

Teen Small Groups

  • All That Remains: Platinum, 3rd place, "Creative Concept" judge's award

  • Into the Water: Platinum, 4th place, "Passionate Performance" judge's award

Senior Small Group

  • & Burn: Platinum, 1st place

Groove

March 6, 2021

Triple S

April 9, 2021

Junior Solos

  • Everybody Knows: 2 stars, 3rd place

  • The Unknown: 2 stars, 6th place

Pre-Teen Solos

  • Give You Everything: 3 stars, 1st place

Teen Solos

  • Achilles Come Down: 3 stars, 1st place, "Best Costume"award, "Encore Award"

  • Way Down We Go: 3 stars, 2nd place

  • Under the Earth: 2 stars, 4th place

  • Flood: 2 stars, 7th place

Senior Solos

  • Hallucinogenics: 2 stars, 2nd place

  • Reflection: 2 stars, 3rd place

  • Fighter: 2 stars, 5th place

Pre-Teen Duets / Trios

  • Game of Survival: 3 stars, 1st place

Teen Duets / Trios

  • 10:56: 2 stars, 1st place

  • Phoenix: 2 stars, 2nd place

  • White Flag: 2 stars, 3rd place

  • Truth Untold: 2 stars, 5th place

Senior Duets / Trios

  • You're the One That I Want: 2 stars, 1st place

Petite Small Groups

  • Cuban Pete: 2 stars, 4th place, "Fruit-tastic" judge's award

Teen Small Groups

  • Into the Water: 2 stars, 1st place

  • All That Remains: 2 stars, 2nd place

 

Senior Small Group

  • & Burn: 2 stars, 1st place

Junior Solos

  • Everybody Knows: Diamond, 1st place

  • The Unknown: Diamond, 3rd place

Teen Solos

  • Give You Everything: Diamond, 1st place

  • Achilles Come Down: Diamond, 2nd place

  • Way Down We Go: Diamond, 3rd place

  • Under the Earth: Diamond, 4th place

  • Flood: Diamond

  • Ship In a Bottle: Diamond

Senior Solos

  • You're the One That I Want: Diamond, 1st place, "100% Committed" judge's award

  • Hallucinogenics: Diamond, 2nd place

  • Reflection: Elite Sapphire

Teen Duets / Trios

  • 10:56: Diamond, 1st place

  • Game of Survival: Diamond, 2nd place

  • White Flag: Diamond, 3rd place

  • Truth Untold: Elite Gold

Petite Small Groups

  • Cuban Pete: Diamond, "Cutest Costume" judge's award

Teen Small Groups

  • Into the Water: Diamond, 2nd place, "Clever Concept" judge's award

  • All That Remains: Diamond, 4th place

Senior Small Group

  • & Burn: Diamond, 1st place

Studio Award

Jessica's School of Dance: Professionalism Award

Issued to the studio whose dancers and staff were extremely professional to work with throughout the competition.